بررسی بازی Assassin’s Creed: Odyssey

اما بیایید بیشتر از تغییرات مثبت اساسینز کرید بگوییم؛ تغییراتی که اودیسی را نسبت به نسخه‌های پیشین مجموعه متفاوت می‌کنند و تجربیات جدیدی را برای بازیکنان به ارمغان می‌آورند. روایت داستان بازی در ۱۰ سال نخست نبرد پلوپونز و وجود جدال تاریخی میان سپاه آتنی‌ها و اسپارت‌ها، یوبی‌سافت را برآن داشت تا نبردهای رودرروی دو ارتش را چه در زمین و چه در دریا در قالب نبردهای کانکوئست به نمایش بگذارد. در هر یک از جزایر یونان زیر سلطه‌ی آتن و اسپارت، یکی از طرفین درگیری قرار دارد و باید با حمله به دژهای دفاعی، کشتن پادشاه یا فرمانده هر منطقه و همچنین از بین بردن تدارکات و آذوقه ارتش، شرایط را برای رویارویی طرفین ایجاد کنید. اینکه خود را یک اسپارت بدانید یا بخواهید به دموکراسی آتنی‌ها کمک کنید، موضوعی است که به انتخاب شما مربوط می‌شود. از طرفی یوبی‌سافت برای تنوع بخشیدن به بازی رویدادهای روزانه‌ای را با جوایز منحصر به فرد در نظر گرفته است که با ورود به هر شهر و بررسی درخواست‌های شهروندان باید آنها را انجام دهید. مانند اوریجینز، این بار نیز الکسیوس و کساندرا مجهز به یک پهباد زنده یا همان عقاب به نام ایکاروس شده‌اند. ایکاروس مهارت‌های مشابه اوریجینز دارد و متاسفانه در این زمینه شاهد تغییرات خاصی نیستیم. به لطف حضور شرایط جغرافیایی یونان نبردهای دریایی یکی از اصلی‌ترین بخش‌های بازی را به خود اختصاص داده است و شما می‌توانید تقریبا تمام ان‌پی‌سی‌های بازی را برای حضور در خدمه خود دعوت کنید.

صحبت در رابطه با گرافیک اودیسی مشکل است، موتور گرافیکی یوبی‌سافت سال‌ها است که تغییر نکرده و هربار ایرادات این موتور را به نسخه‌‌ی جدید بازی‌ها منتقل می‌کند. متاسفانه انیمیشن‌های صورت و بعضا راه رفتن شخصیت‌ها گاهی تو ذوق می‌زند و حتی گاهی به ویژه در صحنه‌های احساسی باعث می‌شود که نتوانید با داستان ارتباط بگیرید. با این حال، خروج از بیابان‌های خشک مصر و ورود به سواحل زیبای یونان، باعث شده تا دورنمای زیبایی را شاهد باشیم. به لطف ویژگی انتخاب دیالوگ، بیشتر از گذشته چهره‌ی ان‌پی‌سی‌ها را از نزدیک می‌بینیم و همین موضوع باعث شده است تا توجه بیشتری به مینیک صورت شخصیت‌ها داشته باشیم. هرچند یوبی‌سافت سعی کرده تا چهره‌ شخصیت‌ها را هرچه بیشتر واقعی طراحی کند، اما متاسفانه گاهی انیمیشن‌ چهره نمی‌تواند حق مطلب را ادا کند و مانع ارتباط‌گیری با داستان احساسی بازی می‌شود. اما یوبی‌سافت به ویژه در طراحی موجودات اساطیری، تنوع محیط و سیستم پویای آب‌وهوا چه در خشکی و چه در دریا موفق عمل می‌کند و بالاخره با پشت سر گذاشتن بیابان‌های مصر، یوبی‌سافت چشم‌مان را به جمال ساحل خروشان یونان باز کرد. شهر‌ها رنگارنگ و تمدن یونان به خوبی بازسازی شده است و گشت و گذار در شهر، جنگل یا کوهستان‌های یونان جذابیت بسیاری دارد. مقبره‌های پر از تله و مار، جنگلی خشک شده با انسان‌هایی که به سنگ تبدیل شده‌اند، دهکده‌ای آتش گرفته یا دنیای زیبای زیر دریا و شهری که در عمق دریا آرام گرفت، تنها بخشی از جذابیت‌های مکانی بازی اودیسی هستند.

تا با اثری روبه‌رو باشیم که در هرجهت یک پله نسبت به گذشته پیشرفت داشته است. پرواز ایکاروس بر بلندای نیزه‌ی پوزئیدون، خدای دریا یا رفتن به معبدی زیر زمینی و شنیدن گریه‌ها و التماس زنی درد دیده در پیشگاه خدایان یونان باستان، حال و هوایی متفاوت را به اودیسی داده است و این بازی می‌تواند هر لحظه شما را غافلگیر کند. این موفقیت در صداگذاری شخصیت‌ها و محیط نیز شنیده می‌شود و از صدای شمشیرها بگیرید تا پارو زدن خدمه کشتی، شما را درگیر خود می‌کند.

اساسینز کرید اودیسی دقیقا همان ماهیت جدیدی است که یوبی‌سافت آن را دنبال می‌کند و باید گفت که در این زمینه نیز موفق عمل می‌کند. هرچند دوربین اعصاب خردکن بازی، انیمیشن‌های بعضا نه‌چندان دلچسب و ایرادات فنی، خسته کننده هستند، اما داستان زیبا و ماموریت‌های شدیدا متنوع، اثری قابل قبول، ارزشمند و سرگرم‌کننده را برای مخاطبین ارائه می‌دهد. تغییر سیستم مهارت‌ها، حضور تمام ویژگی اوریجینز در کنار حالت‌‌های جدیدی مانند نبرد دریایی بیشتر و متمرکزتر و همچنین جدال خونین آتنی‌ها با اسپارت‌ها، اودیسی را به اوریجینزی کامل‌تر، بهتر، کم‌باگ‌تر و البته ارزشمند‌تر تبدیل کرده است.

بازی از سال ۴۸۰ قبل از میلاد مسیح آغاز می‌شود؛ جایی که خشایارشا بزرگ، با حمله به یونان در ترموپیل به جنگ لئونیداس اسپارت می‌رود و در یک نبرد حماسی او را شکست می‌دهد. Assassin’s Creed Odyssey از همان دقایق اول تفاوت خود را نسبت به سایر نسخه‌های بازی به رخ می‌کشد. این‌بار دیگر می‌توانید از ابتدا بین الکسیوس و کساندارا، دو برادر و خواهر یکی را برای بازی کردن انتخاب کنید و در چهار درجه سختی متفاوت به ماجراجویی بپردازید. اودیسی داستان سنت‌ها، افتخارها، شکست‌ها و البته خیانت‌ها است؛‌ جایی که پدر، مادر و فرزندان، روایتی ریشه‌دار را با فراز و نشیب زیادی رقم می‌زنند و از طرفی شما را به کارزار دوره‌ی نخست جنگ‌های پلوپونز می‌برند و از طرفی هم، از فرقه‌ای می‌گویند که با تفرقه قصد دارد تا بر یونان حکمرانی کند. داستان بازی اما اینبار تفاوت بزرگی با گذشته دارد؛ مانند بسیاری از بازی‌های نقش‌آفرینی قابلیت انتخاب دیالوگ به اساسینز کرید اودیسی نیز آمده‌ است و از قضا تاثیرات تلخ و شیرینی را روی روند داستان و سرنوشت برخی از شخصیت‌ها می‌گذارد. خوشبختانه در حالی که قبل از تجربه اودیسی نگران آن بودم که دیالوگ‌ها تاثیر منفی روی روند بازی بگذارند، اما به شکلی شگفت انگیز، گویی که ویژگی انتخاب دیالوگ نیمه‌ی گم‌شده‌ی مجموعه‌ی اساسینز کرید بوده و به خوبی با بدنه‌ی این اثر هماهنگ شده است. وجود این ظرفیت از طرفی هم باعث شده تا برای نخستین بار شاهد چند پایان متفاوت برای بازی باشیم و باید قبل از هر انتخابی به خوبی به عواقب آن فکر کنید. عواقبی که حتی روی ماموریت‌های فرعی نیز تاثیر می‌گذارند و گاهی شاهد سخنان فردی غمگین هستید که از مرگ دلخراش برادر خود می‌گوید؛ برادری که شما به قتل رسانده‌اید.

ایکاروس بر بلندای نیزه‌ی پوزئیدون، خدای دریا یا رفتن به معبدی زیر زمینی و شنیدن گریه‌ها و التماس زنی درد دیده در پیشگاه خدایان یونان باستان، حال و هوایی متفاوت را به اودیسی داده است و این بازی می‌تواند هر لحظه شما را غافلگیر کند. این موفقیت در صداگذاری شخصیت‌ها و محیط نیز شنیده می‌شود و از صدای شمشیرها بگیرید تا پارو زدن خدمه کشتی، شما را درگیر خود می‌کند.

اساسینز کرید اودیسی دقیقا همان ماهیت جدیدی است که یوبی‌سافت آن را دنبال می‌کند و باید گفت که در این زمینه نیز موفق عمل می‌کند. هرچند دوربین اعصاب خردکن بازی، انیمیشن‌های بعضا نه‌چندان دلچسب و ایرادات فنی، خسته کننده هستند، اما داستان زیبا و ماموریت‌های شدیدا متنوع، اثری قابل قبول، ارزشمند و سرگرم‌کننده را برای مخاطبین ارائه می‌دهد. تغییر سیستم مهارت‌ها، حضور تمام ویژگی اوریجینز در کنار حالت‌‌های جدیدی مانند نبرد دریایی بیشتر و متمرکزتر و همچنین جدال خونین آتنی‌ها با اسپارت‌ها، اودیسی را به اوریجینزی کامل‌تر، بهتر، کم‌باگ‌تر و البته ارزشمند‌تر تبدیل کرده است.

نقاط قوت

  • – نبردهای دریایی پرجزئیات
  • – داستانی ریشه‌دار و با پایان‌های مختلف
  • – تغییرات مثبت سیستم مبارزات و تغییر ماهیت درخت مهارت‌ها
  • – حالت‌های مختلف از کانکوئست گرفته تا آرنا که مانع تکراری شدن بازی می‌شود
  • – موسیقی‌متن بازی در خشکی، روی آب یا زیر دریا گوش‌های شما را نوازش می‌کند

نقاط ضعف

  • – انیمیشن‌های صورت و میمیک‌های حرکتی چهره شخصیت‌ها
  • – باگ‌های گاه و بی‌گاه هنوز هم یقه‌ی اساسینز کرید را ول نکرده است
  • – دوربین اعصاب خرد کن بازی

نمره گیم تاکس به Assassin’s Creed: Odyssey

۹/۱۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *